Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Pytania i odpowiedzi dotyczące korzystania z CPAP-ów

Pytanie. Dlaczego mam po przebudzeniu sucho w ustach i gardle?

Odp.: Najczęstszą przyczyną jest sen z otwartymi ustami. Powietrze pod ciśnieniem wydostaje się przez usta wysuszając jednocześnie śluzówkę ust i gardła. Należy zastanowić się dlaczego pacjent otwiera usta, kiedy korzystając z dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych otwieranie ust nie jest czynnością przyjemną. Jeżeli jest to spowodowane nawykami, należy zastosować pasek podtrzymujący brodę. Po paru tygodniach pacjent powinien nauczyć się oddychać nosem. Jeżeli jest to spowodowane niedrożnością nosa, stanami alergicznymi nosa należy zakupić maskę całotwarzową. W czasie wywiadu w naszym Ośrodku dokładnie pacjenta wypytujemy również o te sprawy, po raz drugi ustalamy z pacjentem dobór maski w czasie badania diagnostycznego i czasem się zdarza, że my proponujemy pacjentowi maskę całotwarzową, a pacjent decyduje się na maskę nosową.

            Kolejną przyczyną może być również zbyt niska wilgotność nawilżacza. Wtedy, prawdopodobnie, pacjent dodatkowo będzie miał zimny nos, może mieć wyciek z nosa, może mieć zatkany nos lub być przeziębiony. Należy podwyższyć temperaturę nawilżania.

            Jeżeli nie pomoże, proszę skontaktować się z naszym Ośrodkiem.

Pytanie. Czy wilgotność aparatu powinna być zawsze stała?

Odp.: Jest to indywidualna sprawa każdego pacjenta. Są pacjenci, którzy nie potrzebują nawilżaczy. Jest ich jednak niewielu. Nie robiono takich badań, ale z doświadczenia własnego mogę powiedzieć, że nie jest ich więcej jak 5% wszystkich leczonych przy pomocy protez powietrznych. Zasada jest taka, że to pacjent sam ustawia sobie nawilżanie w zależności od zapotrzebowania indywidualnego, ale zimą, kiedy powietrze jest bardziej suche nawilżanie należy zwiększyć, latem obniżyć.

Pytanie. Mam podrażnione oczy.

Odp.: Najprawdopodobniej źle dopasowana maska, albo źle zakładana. Mieliśmy pacjentkę, która zakładała maskę do „góry nogami”. Przyczyna jest oczywista, przez nieszczelności pod oczami ucieka powietrze i podrażnia oczy. Czasem wystarczy ustawić lepiej paski, czasem wyregulować oparcie czołowe lub zakupić mniejszą maskę, albo wkładkę do maski.

            Inną przyczyną może być stara maska i miękka część wkładki z powodu starości zesztywniała i nie powoduje dostatecznego uszczelnienia. W tym przypadku koniecznie należy kupić nową maskę, albo wkładkę silikonową. Maski z zasady nie wytrzymują dłużej jak dwa lata.

Pytanie: Moja maszynka pracuje bardzo głośno.

Odp.: Przyczyn może być również kilka. Po pierwsze, na skutek skroplenia się pary wodnej w rurze, woda wytwarza duży hałas poruszając się pod wpływem wytwarzanego przez CPAP ciśnienia po karbowanych ściankach wewnętrznych rury. Należy obniżyć temperaturę nawilżacza, podnieść temperaturę w sypialni lub uszyć z flaneli pokrowiec na rurę. Jest jeszcze jeden sposób: niektóre aparaty fabrycznie są wyposażone w rury z wplecionym drutem oporowym. W innych aparatach taka rura jest elementem opcjonalnym i należy go dokupić. W takich rurach nigdy woda się nie skropli.

            Inną przyczyną może być źle założona rura. Sprawdzić, założyć poprawnie.

Pytanie: Co się dzieje? Boli mnie nos, zatoki i uszy.

Odp.: Podejrzewam zapalenie zatok lub ucha środkowego. Proszę natychmiast do lekarza. Najlepiej laryngologa.

Pytanie: Mam wodę w masce.

Odp.: Temperatura otoczenia jest niższa niż temperatura wewnątrz rury na skutek nagrzewania wody w nawilżaczu. Para wodna skrapla się w rurze i pod wpływem przepływającego, ogrzanego powietrza jest transportowana do maski. Uczucie pacjenta dość niesympatyczne. Rada jak w którymś z pytań wyżej. Należy obniżyć temperaturę nawilżacza, podnieść temperaturę w sypialni lub uszyć z flaneli pokrowiec na rurę. Jest jeszcze jeden sposób: niektóre aparaty fabrycznie są wyposażone w rury z wplecionym drutem oporowym. W innych aparatach taka rura jest elementem opcjonalnym i należy go dokupić. W takich rurach nigdy woda się nie skropli.

Pytanie: Co to jest rampa w CPAP?

Odp.: Nie każdy pacjent jednakowo toleruje dodatnie ciśnienie w układzie oddechowym. Są pacjenci, którzy zaakceptują aparat od pierwszej nocy, są tacy, który potrzebują kilku tygodni, są też tacy, na szczęście jest ich niewielu, którzy nie zaakceptują aparatu CPAP.

Funkcja Rampa (a właściwie chyba „RAMP”) jest to elektroniczny system regulacji ciśnienia w początkowym okresie używania aparatu. Chodzi o to, aby pacjent przystosowywał się do wyższego ciśnienia stopniowo, przed zaśnięciem. Funkcja Ramp jest funkcją programowalną.

Pytamy pacjenta ile potrzebuje czasu, żeby zasnąć. Pacjent odpowiada, że około 20 minut. Programujemy Ramp na 20 minut z ciśnieniem początkowym np. 4 mb i ciśnieniem roboczym 12 mbar. W wyniku tak ustawionego Ramp-u na początku pacjent będzie oddychał ciśnieniem 4 cm mbar, następnie co 11,25 sek. aparat będzie podnosił ciśnienie o 0,1 mbar, aby po 20 minutach włączyć na stałe ciśnienie 12 mbar.

Funkcja „Ramp” ma zastosowanie tylko w aparatach stałociśnieniowych. AutoCPAP-y takiej funkcji nie potrzebują.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl