Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jaki aparat mam wybrać do leczenia bezdechu sennego?

      Przy wyborze i proponowaniu pacjentowi aparatu kierujemy się zawsze następującymi, głównymi przesłankami: ciśnienie robocze ustalone w trakcie badania, rodzaj bezdechów, akceptacja aparatu przez pacjenta, choroby współistniejące, możliwości finansowe pacjenta oraz parę innych, mniej istotnych.

Zasadniczy podział, to podział na aparaty z automatyczną regulacją ciśnienia (AutoCPAP) i aparaty stałociśnieniowe (CPAP).  

     W większości przypadków ten podział jest wystarczający, aby zdecydować , jaki aparat wybrać. W wyjątkowych przypadkach zdrowotnych zalecamy pacjentom inne aparaty, o czym w skrócie,  poniżej. Czym te aparaty różnią się między sobą?

  • AutoCPAP reguluje, automatycznie podnosząc lub obniżając ciśnienie w zależności od występujących epizodów obturacyjnych w drogach oddechowych. AutoCPAP potrafi zrekompensować przecieki maski. Takiej funkcji nie posiada CPAP. CPAP pracuje na stałym ciśnieniu, ale obecnie większość CPAP-ów posiada tzw. funkcję „ramp”,  która to funkcja ma za zadanie stopniowo podnosić ciśnienie zanim pacjent nie zaśnie.
  • AutoCPAP jest zdecydowanie bardziej przyjazny pacjentowi, ponieważ w okresie, kiedy pacjent kontroluje działanie aparatu (przed zaśnięciem, albo po wybudzeniu), aparat pracuje na minimalnym ciśnieniu. Na minimalnym ciśnieniu pracuje również wtedy, kiedy od dłuższego okresu czasu pacjent nie ma bezdechów oraz innych epizodów obturacyjnych.
  • AutoCPAP  można zaprogramować jako aparat stałociśnieniwy, CPAP funkcji przeprogramowania na AutoCPAP nie posiada.
  • Wszystkie znajdujące się na naszej stronie aparaty (CPAP-y i AutoCPAP-y) posiadają automatyczną regulację ciśnienia n.p.m.

     Jest jeszcze trzecia kategoria aparatów, ale ponieważ rzadko są używane, ceny ich są stosunkowo wysokie i nazewnictwo w związku z zastrzeżeniem nazwy przez  niektórych producentów jest zróżnicowane tej kategorii w tym miejscu omawiać nie będziemy.

     Wszystkie, znajdujące się na naszej stronie aparaty zostały przez nas dokładnie przetestowane i sprawdzone w wieloletnim użytkowaniu przez naszych pacjentów. Ważne jest, aby aparat posiadał możliwość analizy, a następnie odczytania parametrów terapeutycznych, co umożliwia w okresie leczenia korygowanie ustawień. Wszystkie nasze aparaty mają funkcje diagnostyczne. Niektóre bardziej, inne mniej rozbudowane, ale wszystkie pozwalają na wystarczającą analizę leczenia. Ważne jest również to, żeby do analizy nie musiał pacjent przyjeżdżać z całym aparatem. W większości przypadków, dane te są zapisane na karcie pamięci (SD, pendrive). Przeprogramować również aparat można wykorzystując kartę pamięci.

    Wszystkie proponowane przez nas aparaty są albo ze zintegrowanymi nawilżaczami, albo skonfigurowane i sprzedawane z nawilżaczem. W przypadku tych drugich, pacjent może zdecydować, że nie chce nawilżacza. W takiej sytuacji podajemy cenę nawilżacza i aparat będzie tańszy o jego wartość.

     Przeszło 90% pacjentów wymaga aparatu z nawilżaczem. Brak nawilżacza powoduje oddychanie pacjenta suchym powietrzem, co z kolei prowadzi do wysuszenia śluzówki nosa i ust. Wysuszona śluzówka poza tym, że sprawia  pacjentowi duży dyskomfort, to powoduje  również wzmożoną infekcję górnych dróg oddechowych.

     Jaki zatem aparat? Jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, generalnie zawsze korzystniej jest nabyć AutoCPAP ze względu na większy komfort i  kompensację przecieków.  Czasem jednak w związku ze schorzeniami współistniejącymi należy pacjentowi zalecić aparat stałociśnieniowy. Wtedy zaczyna się problem, bo pacjent sam  nie jest w stanie podjąć dobrej decyzji.

     We wszystkich sprawach proszę kontaktować się z: Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Bezdechu Sennego, ul. Partyzantów 60, 28-100 Busko-Zdrój, tel. 41/357 91 72; 41/373 22 41; fax.41/357 91 72; kom. 797 128 646. Pracujemy  od pn. do pt. w godz. od 8.30 do 15.30

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl