Najczęściej naszym pacjentom zalecamy aparaty CPAP z automatyczną regulacją ciśnienia, tzw. AutoCPAP-y. Są oczywiście schorzenia współistniejące przy których należy stosować aparaty stałociśnieniowe, ale są to bardzo rzadkie przypadki. AutoCPAP, to nie tylko urządzenie bardziej przyjazne pacjentowi, ale również, a może przede wszystkim urządzenie, które rekompensuje tzw. przecieki i to jest główny powód dla którego tak chętnie te urządzenia zalecamy.
Obturacyjny bezdech senny (OBS) znacznie zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz powoduje pogorszenie jego przebiegu, a co za tym idzie utrudnia leczenie.
Grupa naukowców (vide źródło)* postanowiła stwierdzić, czy CPAP, czy AutoCPAP jest urządzeniem bardziej skutecznym w czasie leczenia obturacyjnego bezdechu sennego pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.
W badaniach tych z lasowym rozdziałem pacjentów (z randomizacją) potwierdzono obniżenie ciśnienia tętniczego u chorych na OBS, oraz oczywiście skuteczność leczenie OBS-u za pomocą wspomagania oddychania stałym dodatnim ciśnieniem (CPAP). W omawianej pracy porównywano wpływ CPAP z auto-CPAP na obniżenie ciśnienia tętniczego u chorych na OBS.
W tym celu, wybrano losowo 322 chorych i przydzielono ich do grup, w których przez 4 miesiące stosowano CPAP (161 chorych) albo do grupy, w której stosowano AutoCPAP (161 chorych). Średni wiek chorych wynosił 57 lat, 70% z nich to byli mężczyźni, średni BMI wynosi 31,2 kg/m2, a średni wskaźnik AHI – 43/godzinę snu. Badani stosowali CPAP średnio 5,1 godziny/noc.
Średni czas stosowania AutoCPAP i CPAP w nocy był podobny. W analizie w grupach wyodrębnionych zgodnie z zaplanowanym leczeniem (intention to treat – ITT) stwierdzono większe obniżenie skurczowego ciśnienia tętniczego w grupie CPAP w porównaniu z grupą AutoCPAP, odpowiednio średnio o 2,2 mm Hg (95%CI -0,58–1,4) i 0,4 mm Hg (-4,3–3,4). Jednak różnica ta nie była istotna statystycznie – p dla różnicy między grupami 0,37. W 24-godzinnym monitorowaniu ciśnienia stwierdzono natomiast istotnie statystycznie większą zmianę ciśnienia w grupie leczonej CPAP (1,7 vs 0,5 mm Hg, p=0,048).
Wnioski: CPAP powoduje nieznacznie większe obniżenie ciśnienia niż AutoCPAP, ale różnica wynikająca z tego badania była na granicy błędu statystycznego. My to wiedzieliśmy, ale powyższe badanie utwierdziło nas w przekonaniu, że nie szkodzimy naszym pacjentom.
* Źródło: Pépin J.L., Tamisier R., Baguet J.P. i wsp.: Fixed-pressure CPAP versus auto-adjusting CPAP: comparison of eficacy on blood pressure in obstructive sleep apnoea, a randomised clinical trial. Thorax 2016; 71: 726–733